Бомба уповільненої дії була виявлена цивільними журналістами громадської організації "Укрмедіа". 1400 фейковий новинних сайтів українського сегменту інтернет обслуговували інтереси не тільки політтехнологів і пропагандистів, а й шахраїв і шантажистів.

Власники інформаційного спрута Orange Sky створили мережу сайтів які публікували замовні матеріали які за зовнішніми ознаками нагадували компромат, а за фактом відверто фейкову, маніпулятивну інформацію або навіть просто образи для дискредитації громадських активістів, бізнесменів, державних службовців і правоохоронців, нанесення шкоди їх репутації, честі і гідності.

Завдяки такій токсичній тематиці статей у читачів формувався образ України як країни корупціонерів, непрофесіоналів, маріонеток, шахраїв і брехунів.

Примітно, що шахраї які створили цю мережу займалися не тільки чорним піаром, а й фактично займалися інтернет - рекетом, пропонуючи своїм жертвам "зняти" інформацію з публікації за гроші.

Вартість "зняття" публікації становила від 100 до кількох тисяч доларів США за кожне "зняття". На сітці з 1400 сайтів комплексне зняття інформації приносило до півмільйона доларів.

Заробітки підприємливих шахраїв були настільки суттєвими, що вони набралися нахабності і знімали офіс прямо навпроти Офісу президента, зрідка представляючись своїм замовникам і жертвам, "тіньовим офісом президента".

За даними журналістів розслідувачів, Orange Sky не єдина така мережа. Як мінімум ще три їх партнера по злочинному бізнесу постійно отримували від них замовлення, а також обмінювалися з ними жертвами.

Як акцентує Олег Чеславський, глава ГО "Укрмедіа", основною причиною появи і розвитку таких злоякісних пухлин нема тілі українського сегмента інтернет є практично повна відсутність законодавчого підґрунтя дозволяє правоохоронцями зупинити діяльність таких шахраїв несуть загрозу національної інформаційної безпеки країни.

На даний момент журналісти передали результати свого розслідування правоохоронним органам, щоб ті дали правову оцінку дій власників мережі Orange Sky і їх партнерів по злочинній діяльності.