ЮНЕСКО опублікувало головні положення п'яти правил щодо медійної та інформаційної грамотності.

"Громадянам важливо розуміти функції медіа та інших джерел інформації, та вміти критично оцінювати їх контент, а також приймати обґрунтовані рішення" - вважають в організації.

Коротко про принципи Положення про медіа та медійну грамотність від ЮНЕСКО:

Принцип 1: Статусна рівність джерел.

Інформація, комунікація, бібліотеки, медіа, технології, інтернет мають використовуватися суспільством критично. Вони рівні за статусом, і жодне з цих джерел не варто вважати більш значущим, ніж інші.

Принцип 2: Право на інформацію

Кожен громадянин є творцем інформації/знань. Кожен має право на доступ до інформації/знань та право на самовираження. Медійна та інформаційна грамотність має бути для всіх - і для чоловіків, і для жінок, - і тісно пов’язана з правами людини.

Принцип 3: Неупереджена подача фактів

Інформація, знання та повідомлення не завжди є нейтральними, незалежними чи неупередженими. Будь-яка концептуалізація, використання і застосування положень повинна зробити це твердження прозорим і зрозумілим для всіх громадян.

Принцип 4: Право на комунікацію

Кожен громадянин хоче отримувати і розуміти нову інформацію, знання і повідомлення та мати можливість на спілкування з іншими, навіть якщо він не висловлює це прагнення. Їх права на це ніколи не мають порушуватися.

Принцип 5: Знання не приходять зразу

Медійна та інформаційна грамотність не набувається одномоментно. Це постійний та динамічний досвід і процес. Його можна вважати завершеним, якщо він охоплює себе знання, вміння та установки щодо використання, створення та передачі інформації, щодо медіа та технологічного контенту